20 listopada w Generatorze Nauki w Jaśle miała miejsce konferencja pt. „Firma równych szans” organizowana przez Jasielskie Stowarzyszenie Przedsiębiorców. To pierwsza taka konferencja w naszym regionie dotycząca m.in. tematyki przeciwdziałania mobbingowi w pracy, nierównościom wynagrodzeń, zarządzaniu różnorodnością i różnicą pokoleniową w miejscu pracy.
Konferencja zgromadziła przedstawicieli małych, średnich i dużych firm, pracowników działów HR, kadry zarządczej, a także instytucji okołobiznesowych.
Pierwszy blok rozpoczął się prezentacją wieloaspektowości pojęcia różnorodności w firmach, przygotowany przez Panią Katarzynę Zielińską, Coach Business Partner. Kolejne prelekcje prowadzone przez r.pr. Katarzynę Pabian i r.pr. Ewelinę Wójcik z Kancelarii Pabian i Partnerzy oraz przez dr hab. Marię Bosak-Sojkę prof. Uniwersytetu Rzeszowskiego poświęcone były prawnym aspektom mobbingu w pracy, jego definicji i dookreśleniem jakie sytuacje nie są mobbingiem. Prowadzący zgodnie podkreślili jak ważne jest uświadamianie pracowników i pracodawców, odnośnie ciążących na nich obowiązkach oraz prawach.
Sposoby na wdrożenie procedur przeciwdziałania mobbingowi na przykładzie firmy Nowy Styl omówiła rzecznika ds. Etyki z Nowego Stylu Pani Karolina Bolesta.
Zakończeniem pierwszej części było wystąpienie Pana Piotr Sedlaka i Pani Anny Prusak z firmy Sedlak&Sedlak z Krakowa na temat różnicach w wynagrodzeniach między kobietami a mężczyznami. Na Podkarpaciu ta różnica wynosi globalnie 7%, w różnych branżach, powiatach jest inna. Działania Unii Europejskiej nakładają na kraje członkowskie i pracodawców obowiązek zmniejszania luki płacowej do poziomu poniżej 4% do lipca 2027, dlatego pracodawcy powinni odpowiednio wcześnie zaplanować ten proces.
Konferencja przybliżała uczestnikom również przykład firmy, dla której różnorodność w miejscu pracy to codzienność. Mowa tu o firmie BorgWarner z branży motoryzacyjnej, zatrudniającej tylko w podrzeszowskiej Jasionce ponad 3 tysiące pracowników, a na całym świecie ponad 40 tysięcy osób. Jak podkreśliły Panie Barbara Osuchowska i Kamila Drewniak mottem firmy są słowa prezesa Borg Warner Frédérica Lissalde „Nasza siła pochodzi różnorodności. Nasza integracyjna kultura napędza innowacje. To sposób w jaki myślimy”.
Na podsumowanie konferencji odbyła się krótka debata pozwalająca na wymianę opinii i zadawanie pytań. Uczestnicy i prelegenci konferencji zgodnie podkreślili wysoki poziom konferencji, potrzebę takich wydarzeń i poruszania tematów związanych z odpowiedzialnością społeczną firm wobec pracowników.
Już dziś zapraszamy na drugą odsłonę konferencji „Firma równych szans”, która odbędzie się w marcu 2025 roku.
Dziękujemy wszystkim prelegentkom i prelegentom oraz uczestnikom konferencji za udział w wydarzeniu.
Autor: Małgorzata Więch-Kettele – Członkini Zarządu JSP
Zdjęcia: Paulina Barzyk-Marcisz
Projekt pt. „Firma równych szans – wsparcie zrównoważonego pod względem płci uczestnictwa w rynku pracy i zwalczanie wszelkich form dyskryminacji” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Plus.
Priorytet nr FEPK.07.00 Kapitał ludzki gotowy do zmian programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021 – 2027.
Działanie FEPK.07.08 Wsparcie procesów adaptacyjnych i modernizacyjnych pracowników oraz przedsiębiorców.