Firma równych szans

Tytuł projektu: „Firma równych szans – wsparcie zrównoważonego pod względem płci uczestnictwa w rynku pracy i zwalczanie wszelkich form dyskryminacji”

Projekt nr FEPK.07.08-IP.01-0019/23 współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Plus

Priorytet nr FEPK. 07. 00 „ Kapitał ludzki gotowy do zmian” programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021 – 2027

Działanie FEPK.07.08 Wsparcie procesów adaptacyjnych i modernizacyjnych pracowników oraz przedsiębiorców

Okres realizacji: 01 kwietnia 2024 r. – 31 marca 2025 r.

Realizator: „INNOVO” Innowacje w Biznesie Sp. z o.o., ul. Dworcowa 12, 38-200 Jasło

O projekcie „Firma równych szans – wsparcie zrównoważonego pod względem płci uczestnictwa w rynku pracy i zwalczanie wszelkich form dyskryminacji”

Partner projektu: Jasielskie Stowarzyszenie Przedsiębiorców, ul. Stanisława Kadyiego 12, 38-200 Jasło

O działaniu „Konferencja”

  1. Cel projektu: Celem głównym Projektu jest promowanie wsparcia na rzecz zrównoważonego pod względem płci uczestnictwa w rynku pracy i zwalczania wszelkich form dyskryminacji oraz zapewnienie dostępu do najwyższej jakości narzędzi służących edukacji dla 96 (50K, 46M) pracowników, w tym ich 40 pracodawców z terenu województwa podkarpackiego oraz zapewnienie 40 pracodawcom rozwiązań mających na celu budowanie równowagi między życiem zawodowym i prywatnym, upowszechnianie wśród 40 pracodawców zarządzania wiekiem i dostosowanie do zmian pracowników w okresie do 31.03.2025r. poprzez:
    • Diagnozę potrzeb pracodawców i pracowników w zakresie zrównoważonego pod względem płci uczestnictwa w rynku pracy i zwalczania wszelkich form dyskryminacji.
    • Wsparcie przedsiębiorstw w rozwiązywaniu problemów związanych z segregacją płci i niwelowaniem różnic w wynagrodzeniu kobiet i mężczyzn – doradztwo.
    • Wsparcie pracodawców w obszarze zarządzania wiekiem i kompetencjami pracowników, z uwzględnieniem preferencji w rozwoju talentów przywódczych kobiet – doradztwo.
    • Wsparcie pracodawców w obszarze zarządzania wiekiem i kompetencjami pracowników, z uwzględnieniem preferencji w rozwoju talentów przywódczych kobiet – szkolenia.
    • Organizację działań promocyjnych i komunikacyjnych z zakresu niedyskryminacji i zarządzania różnorodnością dla pracodawców i pracowników – konferencje.
    • Organizację warsztatów i szkoleń z zakresu niedyskryminacji i zarządzania różnorodnością dla pracodawców i pracowników – szkolenia.
    • Wsparcie związane ze zwalczaniem wszelkich form dyskryminacji w miejscu pracy – szkolenia
  2. Grupa docelowa: Projekt jest skierowany do 40 pracodawców z terenu województwa podkarpackiego, w tym ich 96 pracowników (osoby fizyczne), w tym przede wszystkim: osób starszych, kobiet, osób w wieku 50 lat i więcej, osób w wieku 55 lat i więcej, osób z niepełnosprawnościami, osób ze szczególnymi potrzebami, w tym osób starszych i z niepełnosprawnościami, osób dyskryminowanych i narażonych na dyskryminację w miejscu pracy, osób doświadczających stereotypów związanych z płcią, pracowników organizacji pozarządowych, pracowników przedsiębiorstw. Projekt jest skierowany do pracodawców działających w różnych branżach, mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, organizacji pozarządowych, PES-ów, posiadających jednostkę organizacyjną na obszarze woj. podkarpackiego, które wykazują potrzebę wsparcia w zakresie zrównoważonego pod względem płci uczestnictwa w rynku pracy i zwalczanie wszelkich form dyskryminacji.
  3. Okres realizacji: 01.04.2024 r.-31.03.2025 r.
  4. Wartość Projektu: 903 525,00 zł
  5. Wkład własny: 45 176,25 zł
  6. Kwota dofinansowania: 858 348,75 zł
  7. Kwota dofinansowania z Funduszy Europejskich: 767 996,25 zł